Uživatel nepřihlášen
Blog Mythix
RSS kanál blogu
Píše: Mythix - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Blog Mythix

The House of Da Vinci - Návštěva Leonardovy dílny

Čtvrtek 7.12.2017 04:56 - Autor: Mythix
To se mi líbí

The House of Da Vinci - Návštěva Leonardovy dílny Pokud jste velcí fandové herní série The Room od vývojářů z Fireproof Games a nemůžete se dočkat dalšího pokračování, mám pro vás tip na hru, která by vám mohla zkrátit dlouhé zimní večery. Tou je právě The House of Da Vinci. Možná jste ji zahlédli na Google Play, konečně ale dorazila i na PC. Jak se tento titul hraje, se dočtete jako vždy v recenzi.

 

Výprava do dílny

Jak asi moc dobře tušíte, i tento titul, stejně jako hry od Fireproof Games, využívá interakci s prostředím. Budete řešit skládačky, mačkat přepínače, tlačítka a posuvníky. Funguje to tak, že objevíte nějaký předmět nebo stopu, načež se podíváte na místo, kde by se daly použít. Jedná se tak o klasickou hru založenou na útěku z místnosti, ale s výraznějším stylem a atmosférou než u The Room. Nelze si však nevšimnout, kde se autoři inspirovali. Předměty lze brát kliknutím, dvojitým kliknutím si je lze prohlédnout a prozkoumat. Když něco objevíte, díky pojmenování objektu zjistíte, o co vlastně jde, například o "třídílný objekt se závitovou drážkou". Každý objekt v inventáři můžete otočit a někdy s ním i manipulovat. Některé předměty lze i kombinovat a vytvořit tak předmět úplně nový. Příběh celé hry je navíc vyprávěn prostřednictvím dopisů, zní vám to povědomě?

 


 

To ale není všechno! Hra zachází ještě dál, dokonce si půjčuje okulár z The Room. Jmenuje se Oculus (Oculi) a je umístěn do šikovně vypadající rukavice, která se objevuje během cutscén. Hledání uvnitř zámků a strojů je zapůjčeno z The Room 3. Jediný rozdíl spočívá v tom, že se objevují v modrošedém odstínu připomínajícím rentgen. Jistá podobnost mi ale vůbec nevadí, alespoň si člověk připadá jako doma. Nejvíce se mi líbí, že přidali mechaniku přetočení času. Chcete-li ji aktivovat, můžete pomocí posuvníku zjistit, co se v dané části stalo nebo jak vypadalo umístění objektu předtím. Sice tuto mechaniku často použijete jen proto, abyste získali stopu k jiné hádance, ale i tak mě její používání hodně bavilo. Miluji hry, kde je alespoň trošku zakomponováno přetáčení času. Je to krásný doplněk k mechanikám zapůjčeným z The Room. Dokonce i nastavení hry vypadá stejně, ale to už zacházím do detailů. Nejspíš si teď kladete otázku, jestli by hra vypadala lépe, kdyby prošla výraznějšími inovacemi, to, přiznám se, netuším.

 


 

Jak už název hry naznačuje, prozkoumáváte dům Leonarda Da Vinciho. Stroje, se kterými se setkáte, jsou inspirovány Leonardovými reálnými vynálezy a pracují věrohodnými způsoby. Například malý katapult, který používáte k rozsvícení nových hádanek tím způsobem, že vrhnete malé ohnivé koule po celé místnosti. Nebo třeba krypta pokrytá hádankami a chráněná mechanickým rytířem. Nechci prozrazovat zbytečně moc, abyste ty zajímavější vynálezy objevili sami. Můžu vás však ujistit, že vše vypadá nádherně a uspokojivě.  Co se kvality týče, lze tento titul zařadit mezi The Room 2 a The Room 3. Zejména proto, že vypadá větší, ale hratelná oblast se s každou další kapitolou nerozšiřuje a neexistují žádné skryté hádanky, které by měly alternativní zakončení. Každá kapitola trvá zhruba půl hodinky, jakmile ji dokončíte, jdete dopředu a už se nemůžete vrátit zpět. Hádanky se ale naštěstí neopakují, takže repetetivnost zde opravdu nehrozí.

 


 

Jednou z nejsložitějších hádanek je vedení smaragdu skrze bludiště, kde se okolí otáčí podle toho, kudy jdete. Což vás nutí plánovat dopředu každý krok, abyste se nikde nezasekli. Tato hádanka je opravdu náročná a vyřešit ji bez návodu sice jde, ale je to na delší dobu a taky pro pevné nervy. Tím nechci samozřejmě naznačit, že ve hře jsou těžké hádanky a ty lehké. Je jen na vás, jak se s nimi poperete. Mně osobně přišla hra složitá od čtvrté kapitoly a bez nápověd titul nejspíš nikdy nedohraji. Ano, čtete správně, v nastavení lze zapnout nápovědy. To znamená, že pokud delší dobu tápete a nevíte si rady, hra vás nasměruje, ale neprozradí finální řešení, nebo co musíte udělat, abyste se dostali dál. V každé situaci je určitý limit těchto popostrčení, s tím, že to poslední je už jak pro tupce. Například: Ten klíč použij k otevření truhlice, která je položena na stole.

 


 

Myslím si, že pokud jste fanoušci série Room, bude vás i návštěva vynálezcova domu velmi bavit. Pokud je vám, tak jako mně, úplně ukradené, kolik si hra bere inspirace a mechanik z výše zmiňované série the Room, zažijete zhruba šestihodinový zážitek. Prodávat jej za 20 Euro je podle mě dost přehnané, protože na mobilech stojí hra pouhých 5 Euro, takže být vámi, počkám na slevu. Jedná se sice o velmi povedený port na PC, který se dobře hraje a krásně vypadá. Problém je v tom, že neexistuje žádná znovuhratelnost, což je ale neduhem skoro všech hledaček. Jestli vám hra za tuto cenu stojí, už posuďte sami!

 

Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Líbí se mi
  • Hratelnost a atmosféra
  • Složité, ale zajímavé hádanky
  • Inspirace serií The Room
  • Některé přidané mechaniky
  • Zpracování vynálezů Leonarda Da Vinciho
  • Možnost nápovědy
  • Česká lokalizace
Vadí mi
  • Žádná znovuhratelnost
  • Přemrštěná cena PC portu
Verdikt: Návštěva Leonarda vás na PC přijde opravdu draho, ale za cenu těch pěti eur, co stojí mobilní verze je to už dobrá cena vzhledem k těm hádankám a zážitkům, které za to dostanete. Milovníci série The Room si přijdou opravdu na své. Ti, kterým bude vadit ta podoba, nikoliv!
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku The House of Da Vinci - Návštěva Leonardovy dílny
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Mythix   1x   Proto jsem psala, že tam ta znovu hratelnost fakt není ale Room jsem hrála proto ta srovnávání :) A tohle jsem hrála na mobilu a těšila se na PC verzi, jen jsem nečekala tu cenu :) Protože Room má. stejnou cenu i na PC i telefonMythixmythix30055    7.12.2017 16:59 Mythix

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Proto jsem psala, že tam ta znovu hratelnost fakt není ale Room jsem hrála proto ta srovnávání :) A tohle jsem hrála na mobilu a těšila se na PC verzi, jen jsem nečekala tu cenu :) Protože Room má. stejnou cenu i na PC i telefon

Ylbirda napsal:No opravdu to zní lákavě! Těch 20 euro mi přijde ale přemrštěných, počkám si, stejně teď mám jiné věci na práci. Akorát si úplně nejsem jistá tou znovuhratelností... já hrála první Room aspoň třikrát a skvěle jsem se bavila, s trochou odstupu člověk trošku zapomene, jak co řešil a může se zase skvěle pobavit :)
Zkoušela jsi tu mobilní verzi? Ať už u Room nebo u DaVinciho?

Ylbirda    No opravdu to zní lákavě! Těch 20 euro mi přijde ale přemrštěných, počkám si, stejně teď mám jiné věci na práci. Akorát si úplně nejsem jistá tou znovuhratelností... já hrála první Room aspoň třikrát a skvěle jsem se bavila, s trochou odstupu člověk trošku zapomene, jak co řešil a může se zase skvěle pobavit :)
Zkoušela jsi tu mobilní verzi? Ať už u Room nebo u DaVinciho?
Ylbirdaylbirda69978
    7.12.2017 15:23
Ylbirda

No opravdu to zní lákavě! Těch 20 euro mi přijde ale přemrštěných, počkám si, stejně teď mám jiné věci na práci. Akorát si úplně nejsem jistá tou znovuhratelností... já hrála první Room aspoň třikrát a skvěle jsem se bavila, s trochou odstupu člověk trošku zapomene, jak co řešil a může se zase skvěle pobavit :)
Zkoušela jsi tu mobilní verzi? Ať už u Room nebo u DaVinciho?

O autorovi blogu

Mythix
Mythix
Žena, 21 let, Brno

Ahoj, vítám vás na svém profilu! Moje přezdívka je Mythix, na steamu BigDog. Ráda hraji hry na PC, na konzoli nebo i někdy na mobilu. Na Zing jsem se přidala, abych se zlepšila v psaní a splnila si svůj sen se stát redaktorkou nebo spisovatelkou. Zjistila jsem však, že je lepší to mít jako koníček, snad vás tedy mé články budou bavit!

Něco o mně

Očekávané filmy: Paddington 2,Star Wars, Tomb Raider, Avengers Infinity War

Očekávané hry: Anthem, Way Out, The Crew 2

Oblíbené seriály: Vražedná práva, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Futurama. Červený trpaslík, Ajťáci, Awkward a spostu dalších

Herní srdcovky: Stardew Valley, God of War, AC 2 série, Zaklínač, Heroes 3, Planet Coaster, Uncharted série a většina logických her!

Hudba: dubstep, pop

Taky si ráda přečtu nějaký ten kvalitní thriller nebo fantasy knihu!

Steam: Pokud si chcete pokecat,

Založit herní BLOG